Katschberg - Aineck

Na hranici spolkových zemí Salcbursko a Korutany se nachází, co do velikosti na rakouské poměry, spíše menší skiareál Katschberg - Aineck. Lyžaři zde mají k dispozici téměř 70 kilometrů sjezdovek. Celá lyžařská oblast Katschberg - Aineck se táhne přes dva vrcholy Aineck a Tschaneck. Ještě je možné lyžovat v menších areálech Fanningberg a Grosseck - Speiereck. Ty ale nejsou s hlavní oblastí Katschberg - Aineck propojené sjezdovkami a lanovkami. Je třeba se mezi nimi dopravovat skibusy nebo vlastním vozem.

Kdo přijede na lyžování do oblasti Katschberg, může volit z vícero možností nákupu skipasu. Kromě jízdenky na areál Katschberg - Aineck se dají zakoupit i další, rozšířené skipasy. Skipas s názvem Lungo zahrnuje celou oblast Obertauern. Ta svým návštěvníkům nabízí možnost lyžovat na téměř 250 kilometrech sjezdovek. Nebo je možné zakoupit ještě rozsáhlejší skipas. Ten zahrnuje celé Korutany.

Na vrcholu Katschberghöhe, jenž dosahuje nadmořské výšky 1.640 metrů, se nachází většina ubytování oblasti Katschberg. Ta leží v blízkosti sjezdovek. Hoteloví hosté si mohou zde svých pokojů užívat výhledu na překrásnou horskou krajinu okolního taurského pohoří. Na lyžaře tu čekají sjezdové tratě především lehčí obtížnosti. Ty jsou vhodné hlavně k lyžování začínajících lyžařů, rodin s dětmi a nebo carverů.

Naproti ležící vrchol Aineck zase láká na své svahy hlavně zdatnější lyžaře a zkušenější jezdce. Vrcholným zážitkem je pak sjezd šestikilometrové sjezdovky A1. Ta je ne neúmyslně pojmenována po největší rakouské dálnici. Vede z vrcholu až do vesnice St. Margarethen v údolí Lungau. Oblíbená je i jízda po náročné černé trati Diretissima. Její převýšení na délce něco přes 2 kilometry dosahuje skoro 600 metrů.

O dopravu na Aineck se mimo jiné stará nová 8 místná kabinka. Ta dopraví lyžaře na vrchol daleko rychleji a pohodlněji než 2 staré původní vleky. Všechny sjezdovky v areálu Aineck jsou vybaveny zasněžovacím zařízením. Případný nedostatek přírodního sněhu už pro lyžaře rozhodně neznamená, že budou jezdit po kamenech nebo odkryté trávě. Lyžování v areálu Katschberg - Aineck si budou moci užívat celou zimu.

Vyznavači freeridingu si přijdou na své jak na vrcholku Aineck, tak i na Tschanecku. Snowboardisté budou ve svém živlu na Ainecku v St. Margarethen. Tady na ně čeká moderní funpark s halfpipe, slidem a náročnými skoky.

Čím se ale skiareál Katschberg skutečně proslavil je jeho zaměření na nejmenší lyžaře. Ti mohou nejen trávit dlouhé hodiny v dětském světě lyžování Katschi's Kinderwelt. Ten má dokonce svůj vlastní vlek pro nejmenší návštěvníky. Na děti je ale pamatováno v celém areálu.

Běžci na lyžích se mohou v regionu Katschberg - Aineck těšit na více než 40 značených a denně upravovaných běžeckých stop. Ty jsou určeny jak ke klasické technice, tak i bruslení. A ti nejzdatnější sportovci se mohou vydat na pověstnou vysokohorskou trať o délce 10 kilometrů. Tato stopa se vine po vrstevnicích ve výšce 1.600 - 1.800 metrů nad mořem.