Zillertal

Údolí Zillertal je jedním z nejznámějších sportovních regionů rakouských Alp. Celkem 11 horských středisek nabízí lyžařům a snowboardistům v oblasti Zillertal více než úctyhodných 650 kilometrů sjezdových tratí. Celková přepravní kapacita lanovek a vleků v oblasti přesahuje 300.000 osob za hodinu. Toto číslo řadí Zillertal mezi absolutně největší evropské lyžařské regiony.

Údolí Zillertal se dělí do 3 lyžařských oblastí. U ústí údolí se nachází Hochzillertal / Hochfügen. Oblast Hochzillertal / Hochfügen nabízí sjezdařům 180 kilometrů navzájem propojených sjezdových tratí. K této oblasti se řadí i menší středisko Spieljoch. V něm je lyžařům k dispozici dalších 20 kilometrů sjezdovek na vrcholu Onkeljoch.

Další oblastí alpského lyžování je Zillertal Arena. Arena se nachází v postranním údolí. Táhne se přes obce Gerlos a Königsleiten směrem na Wildkogel. Přestože je zde k dispozici téměř 170 kilometrů upravovaných sjezdových tratí, jde o nejmenší zillertalskou lyžařskou oblast.

Poslední, a též největší, zdejší lyžařskou oblastí je Zillertal 3000. Ta se nachází od střediska Mayrhofen výše. Zahrnuje 4 postranní údolí. V nejvýše položeném Tuxském údolí z této čtveřice se nachází známý ledovcový areálem Hintertux. Ledovec Hintertux je největším rakouským ledovcem s téměř 90 kilometry sjezdovek. Na nich mohou lyžaři jezdit až z výšky 3.250 metrů nad mořskou hladinou.

Hochzillertal, Zillertal Arenu a Zillertal 3000 pak doplňují menší, spíše rodinná střediska. Jde o již zmiňovaný Spieljoch a dále pak Ahorn a Gerlostein. Velkou výhodou celé oblasti Zillertal je šíře a komplexnost nabídky lyžování. Na své si zde zaručeně přijdou jak zkušení jezdci či závodní lyžaři, tak i nadšenci do snowboardingu, středně pokročilí turisté i úplní začátečníci.

Celkem je v údolí Zillertal k dispozici více než 200 sjezdovek. Není bez zajímavosti, že jejich průměrná délka činí téměř 3 kilometry! Navštívit se dá též několik funparků a snowparků s excelentními parametry. K tomu všemu je třeba připočítat prakticky neomezené kilometry lyžování ve volném terénu. A v neposlední řadě i takové exkluzivity, jakou je třeba 8 kilometrů dlouhá trať Goldpiste v oblasti Hochzillertal / Hochfügen. Tu má jak se říká "na svědomí" zdejší rodák, úspěšný sjezdař a olympijský vítěz Stephan Eberharter.

Moderní vleky a lanovky garantují v oblasti Zillertal rychlou a pohodlnou přepravu lyžařů vzhůru na svahy. Dokonale hustá síť skibusů, navíc doplněná o údolní železniční dopravu, zajišťuje propojení ubytovacích kapacit v celé oblasti Zillertal s lyžařskými terény. Drobnou nevýhodou může být skutečnost, že během víkendů v průběhu hlavní sezóny se do regionu sjíždějí lyžaři ze širokého okolí. Velmi často tak bývá přetížená místní silniční síť.

Zillertal rád používá označení Nejaktivnější údolí světa. Je tedy zcela zřejmé, že i nabídka mimolyžařských aktivit je tu nadstandardní. Návštěvníci mohou vyzkoušet například skialpinismus, snowtubing nebo četné sáňkařské dráhy. Vyznavačům běžeckého lyžování je po celé délce údolí Zillertal k dispozici přes 300 kilometrů dokonale upravovaných běžeckých stop. K dalším možnostem aktivit patří paragliding, kryté tenisové a squashové kurty nebo stále populárnější indoor golf. Ten se dá pohodlně hrát i během zimního období.